تجهیزات شبکه

 

 

 

قاتل کامپیوتر های شخصی

 

پروژه  Ophelia، آیا دل به دنبال قتل کامپیوترهای شخصی است؟

 

شایعات حاکی از آن است  دل در حال بررسی طرح تبدیل شدن به شرکت خصوصی است  تا بتواند زمینه را برای یک بازبینی بزرگ و بنیادی در جایگاه خود در بازار آماده کند. و بر اساس گزارشی دیگر، این تغییرات شامل ارائه تجارت دسک تاپ و ابزارهای موبایل دل حول محور یک محصول جدید است: یک ابزار محاسباتی در اندازه یک کول دیسک که با قیمت تقریبی ۵۰ دلار به فروش خواهد رفت.

دل این کلاینت PC جیبی را که فعلا Project Ophelia نامیده می شود، در ۸ ژانویه امسال معرفی کرد و نسخه ای از آن را در CES 2013  به نمایش گذارد. اوفیلیا که توسط واحد Wyse  شرکت دل توسعه یافته، نیروی مورد نیاز خود را با Mobile High-Definition Link  از تلویزیون های اچ دی تامین می کند. البته می توان این نیرو را تنها با یک پورت یو اس بی هم تامین نمود. از امکانات این کامپیوتر جیبی می توان به قابلیت اتصال بلوتوث و وای فای برای استفاده از موس، کیبرد و شبکه بیسیم اشاره کرد. سیستم عامل این کامپیوتر هم نسخه ای از اندرویدی جیلی بیلی 4.1 است که تمام کارایی های یک تبلت را برای تان فراهم می آورد. البته از این ابزار کوچک می توان به عنوان یک شبیه ساز جهت استفاده از دیگر سیستم عامل های دسک تاپ از طریق دسترسی به سرور یا سرویس ابری بهره برد.

به عبارتی پروژه اوفیلیا را می توان محصول امتزاج و ترکیب تکنولوژی تین کلاینت های Wyse با قابلیت های یک کروم بوک گوگلی دانست. البته مشکل فعلی این است که تعداد کمی از تلویزیون های اچ دی فعلی از قابلیت MHL پشتیبانی می کنند. البته برخی از نمایشگرهای مسطح جدید دل همچنان به پشتیبانی از چنین عملکردی ادامه می دهند.

طی ۵ سال گذشته، دل رفته رفته از ریشه هایش در زمینه کامپیوترهای شخصی برای مصرف کننده نهایی دور شده است. کسب و کار کامپیوترهای شخصی دسک تاپ و قابل حمل دل سال گذشته از اقبال جهانی کم به PC ضربه خورد و همچنان از آن رنج می برد. بخش مصرف کننده جزء این شرکت همچنان در حال هدر دادن پول است، در حالی که بخش تجارت تشکیلاتی و شرکتی قسمت اعظم درآمد Dell را شامل می شود. اما بازار سهام و سرمایه همچنان دل را به خاطر تغییر تمرکزش سرزنش می کند. شرکت تا کنون بیش از ۴۳ درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است، اگر چه همچنان به کسب سود ادامه می دهد و برآورد می شود پول نقد موجود در حساب های آن بیش از 14.2 میلیارد دلار باشد.

اصلا خوشایند به نظر نمی رسد که طبق برخی پیش بینی ها، دل یک شبه تمام صنعت کامپیوترهای شخصی اش را به دریا ریخته و آن را فدای پروژه اوفیلیا کند. اما به نظر می رسد که این محصول در وسط میدان مراسم تغییر چهره صنعت مصرف کنندگان جزء این شرکت قرار داشته باشد و حتی بخش بزرگی از استراتژی تجارت تشکیلاتی و حرفه ای آینده دل را رقم زند.

gptwpnfcinstagramrss