تجهیزات شبکه

 

 

 

سرور hp از چه قطعاتی تشکیل شده؟

شرکت hp پس از گسترش و دسترسی به جایگاه برتر در بین تولیدکنندگان سرور و رقابت تنگاتنگ با شرکت های بزرگی هم چون IBM در جهت تولید سرورهای مرغوبتر قدم برداشت. که حاصل این امر تولید یکی از سرورهای معروف hp به نام DL می باشد. این سرور دارای سه رده مختلف می باشد. DL100 و DL300 و DL500. ما در این مقاله به طور انتخابی می خواهیم قطعات داخلی یکی از این سرورها را برای شما مهندسین گرامی توضیح دهیم. و امید است تا با آشنایی این مجموعه بتوانید در انتخاب و مدیریت این سیستم موفق تر قدم بردارید.

پرکاربردترین مدل سرور hp سری DL300 ، سرور DL380 می باشد.

این دستگاه و DL360 تنها دستگاه هایی هستتند که دارای 6 نسل متوالی می باشند.

اولین نسل DL380 نسل 4 یا اصطلاحا G4 و در  آخرین نسل آن در حال حاضر G9 می­باشد.

دستگاه سرور DL380 G9 دارای بدنه­ ای فلزی با وزن 27 کیلو می­باشد که جهت کاهش هزینه و پیچیدگی ­های نسل قبل تولید شد. این دستگاه قابلیت پشتیبانی از پردازنده های  اینتل E5-2600 V3 با 70% کارایی بالاتر نسبت به نسل های قدیمی تر و پشتیبانی از 1.5 ترابایت حافظه موقت HP Smart Memory DDR4 و 14% کارایی بالاتر نسبت به نسل­های قبل و همچنین پشتیبانی تا 40 گیگابیت پهنای باند فیبر نوری (NIC 12)  باعث می شود تا در هر طیفی در زمینه IT از برتری منحصر به فردی برخوردار باشد.

پردازنده:

این دستگاه قابلیت پشتیبانی از 2 پردازنده با لزوم مشابه بودن مدل­ها را دارد. تنوع انتخاب cpu برای این دستگاه به 42 مدل مختلف می رسد. انتخاب نوع پردازنده و تعداد آن بسته به کارهای مختلفی است که در سازمان ها و یا شرکت ها صورت می گیرد. هرکار پردازشی مستلزم تهیه cpu با کارایی و بازدهی بالاست.

فن و خنک کننده:

خنک کننده یک قطعه فلزی از جنس فلزهای هادی حرارت مثل مس و آلومینیوم است که روی پردازنده ها یا چیپ های مادربرد یا هر چیپ دیگری که بر اثر پردازش اطلاعات گرما تولید می کند، قرار می گیرد تا گرمای تولید شده توسط پردازنده را از طریق انتقال به هوا دفع کند. معمولا قسمت فوقانی خنک کننده ها به صورت پره پره ساخته می شود تا سطح تماس بیشتری با هوا داشته باشند. در سرور DL380 هر cpu یک خنک کننده دارد و کل دستگاه دارای 6 عدد فن است که به صورت خطی کنار هم قرار میگیرند تا با کارکرد همزمان خود باعث خنک شدن مؤثرتر فضای داخلی سرور شوند. همین امر سبب پر سر و صدا بودن این دستگاه ها می شود .

gptwpnfcinstagramrss